HELPLINE: +420 773 450 793

Čištění a impregnace dlažby ve vlhkém prostředí a okolo bazénů

vytvořeno: 1.5.2015, před 9 roky v rubrice Blog Přírodní kámen jako obkladový materiál je oblíbenou volbou v místnostech s vyšší vlhkostí a kolem bazénů již po staletí. Stejně jako všechny přírodní materiály potřebuje určitou úroveň péče. Tento příspěvek vysvětluje třístupňový přístup společnosti LTP k čištění, ochraně a údržbě povrchů z přírodního kamene používaných v místnostech s vyšší vlhkostí a kolem bazénů. Následující průvodce vám vysvětlí postup a pomůže vám povrchy udržovat a zachovat v dobrém stavu po mnoho let.

Povrchy z přírodního kamene – místnosti s vyšší vlhkostí a obložení bazénů

Krok jedna:

Následující pokyny jsou určeny pro neleštěné povrchy, travertin, vápenec, mramorpískovec, břidlici, terazo a žulu.

Počáteční čištění

Před impregnací přírodní kámen důkladně očistěte, aby se zajistilo, že impregnace povrchu bude účinná. Platí to u nově instalovaných povrchů, stejně jako u stávajících, v důsledku znečištění, ke které může dojít v průběhu montáže.

U nově instalovaných povrchů by mělo čištění odstranit veškeré zbytky malty a cementu a jakékoli běžné nečistoty a špínu, které vznikly při montáži.

NOVĚ INSTALOVANÉ POVRCHY

Před spárováním a poté, co je povrch čistý a suchý: Dobře povrch omyjte pomocí přípravku LTP Grimex a po očištění a dokonalém vyschnutí naneste minimálně jednu vrstvu přípravku LTP Colour Intensifier & Stainblock nebo LTP Mattstone. Toto ošetření zjednoduší odstraňování zbytků spárovací hmoty z povrchu kamene.

Čištění nově instalovaných neleštěných, travertinových, vápencových, mramorových, pískovcových, břidlicových, teracových a žulových povrchů v místnostech se zvýšenou vlhkostí nebo v prostorech kolem bazénů.

 1. Zřeďte přípravek LTP Grimex vodou v poměru 1:5.
 2. Naneste roztok na povrch a rozetřete. Vypněte podlahové vytápění.
 3. Důkladně opláchněte čistou vodou.
 4. K odstranění zbytků spárovací hmoty použijte přípravek LTP Grout Stain Remover. (Nepoužívejte na vápenec a mramor.)
 5. Nechte povrch vyschnout po dobu 24 hodin.​

RENOVACE POUŽÍVANÝCH A SILNĚ ZNEČIŠTĚNÝCH KAMENNÝCH POVRCHŮ

 1. Před impregnací kámen důkladně očistěte. Odstraňte z povrchu a pórů kamene staré vrstvy impregnace, zbytky nečistot a usazenin z produktů použitých dříve při péči o impregnovaný povrch.
 2. Zřeďte přípravek LTP Grimex vodou v poměru 1:3, naneste na povrch houbou nebo kartáčem a nechat působit na povrchu dlaždic, dokud se nečistoty neuvolní 15–30minut v závislosti na stupni znečištění.
 3. Čištěte povrch tvrdým kartáčkem nebo rotační bruskou každých 5–10 minut po dobu 30 minut.
 4. Pokračujte v čištění a přidávejte čistou vodu. Zbytky z povrchu odstraňte vodou nebo vodním vysavačem.
 5. Důkladně opláchněte čistou vodou, abyste odstranili všechny zbývající nečistoty.
 6. Dopřejte povrchu minimálně tři suché dny bez vlhkosti a teprve potom naneste ochrannou impregnační hmotu.

Proces čištění v pěti krocích.​

Krok dva:

Ochrana kamenného povrchu před skvrnami

Chcete-li chránit neleštěné, travertinové, vápencové, mramorové, pískovcové, břidlicové, teracové a žulové povrchy v místnostech se zvýšenou vlhkostí nebo v prostorech kolem bazénů a zabránit tvorbě skvrn, společnost LTP doporučuje použít přípravek LTP Colour Intensifier & Stainblock (zvýzazňovač barvy kamene).

Vybavení, které budete k tomuto úkolu potřebovat: kbelík, aplikátor, štětec, hadřík.

POUŽITÍ PŘÍPRAVKU LTP COLOUR INTENSIFIER STAINBLOCK: ZVÝRAZNĚNÁ PŘÍRODNÍ POVRCHOVÁ ÚPRAVA CHRÁNÍ PŘED VODOU, OLEJEM, MASTNOTOU, NEČISTOTOU, ŠPÍNOU, ORGANICKÝMI LÁTKAMI A USNADŇUJE ÚDRŽBU

 1. Zajistěte, aby povrch byl čistý a suchý. Vypněte podlahové vytápění.
 2. Pomocí štětce nebo měkkého hadříku naneste produkt rovnoměrně na povrch.
 3. Nechte kámen plně nasáknout impregnační nátěr. Odstraňte všechen nevstřebaný přebytek (do 1 hodiny).
 4. Nechte zaschnout a nevstupujte na povrch nejméně 3 hodiny.
 5. Ošetřený povrch nemáčejte ani nemyjte minimálně po dobu 3 dnů.

.

Proces impregnace povrchu v pěti krocích. 

Doplňování ochrany (místnosti s vyšší vlhkostí)

Čas od času může být potřeba doplnit ochranu poskytovanou přípravkem LTP Colour Intensifier & Stainblock, zvláště v místnostech s vyšší vlhkostí. K tomu slouží přípravek LTP Grout & Tile Protector ve spreji. Po vyčištění a úplném vyschnutí povrchu nastříkejte impregnaci ze vzdálenosti 20 cm od povrchu pohybem ze strany do strany a pokryjte celý povrch kamene a spárované spoje. Na dotek bude povrch suchý během 5 minut. Ve vlhkých prostorách nechte působit minimálně 24 hodin dalším před používáním místností.

Krok tři:

Údržba neleštěných, travertinových, vápencových, mramorových, pískovcových, břidlicových, teracových a žulových povrchů v místnostech se zvýšenou vlhkostí nebo v prostorech kolem bazénů.

Používání správného produktu k údržbě zvýší životnost impregnace kamene, nabídne větší ochranu proti tvorbě skvrn a zajistí skvělý vzhled místností s vyšší vlhkostí a prostor plaveckých bazénů. Běžné čisticí prostředky pro domácnost často obsahují agresivní látky, které mohou poškodit impregnační produkty použité na kameni. Z tohoto důvodu společnost LTP doporučuje používat přípravek LTP Waxwash v místnostech s vyšší vlhkostí a kolem bazénů, které byly impregnovány přípravkem LTP Colour Intensifier & Stainblock.

1.   Nalijte jednu odměrku přípravku LTP Waxwash do kbelíku s vodou.

2.   Vytřete povrch tímto roztokem. Neoplachujte.

3.   Nechte vyschnout. Během doby schnutí na povrch nevstupujte – 20 minut.

4.   Místnosti s vyšší vlhkostí a koupelny obložené kamenem čistěte a udržujte přípravkem LTP Stonewash.

Upozornění: Jedním litrem přípravku LTP Waxwash lze 40x vytřít podlahu o ploše 20 m².

Údržba přírodního kamene v místnostech s vyšší vlhkostí a v bazénech.