HELPLINE: +420 773 450 793

Jak ošetřit dlažbu z přírodního kamene

vytvořeno: 18.3.2015, před 9 roky v rubrice Blog Základní principy impregnace dlaždic z přírodního kamene....

Porozumění povrchu přírodního kamene

Jste si jisti, že víte, jaký přírodní kámen se chystáte ošetřovat? Ačkoli to může znít jako samozřejmost, plné porozumění typu povrchu, se kterým chcete pracovat, je před zahájením jeho impregnace nesmírně důležité. Pokud máte jakékoliv pochybnosti o druhu kamene, zavolejte námnebo použijte nástroj identifikace druhu kamene.

Výhody impregnace povrchu přírodního kamene

Povrchy stěn a podlah z přírodních kamenů jako jsou obklady a dlažba z vápence a travertinu budou mít z impregnace povrchu užitek několika způsoby:

  1. Předcházení vzniku skvrn.
  2. Vylepšení povrchu.
  3. Ochrana povrchu.

Výběr správné impregnace

V zásadě jsou na trhu k dispozici dva typy impregnačních produktů, které jsou vhodné pro přírodní kámen.

1.     HLOUBKOVÁ IMPREGNACE

Hloubková impregnace je rozpuštěna v kapalném nosiči, který je buď na bázi lihu nebo na bázi vody. Tím je zajištěno, že se impregnace vstřebává do dlaždice těsně pod povrchem a utěsňuje drobné póry a otevřené trhliny. Po vstřebání se nosič odpaří a ponechá impregnační hmotu na místě. Obecnou charakteristikou hloubkové impregnace je povrchová úprava s efektem přírodního matu nebo zvýrazněné barvy a její mikroporéznost. To znamená, že jsou prodyšné, odpuzují vlhkost a jsou odolné proti skvrnám. Obecně je hloubková impregnace vhodná k použití v interiéru i exteriéru, včetně vlhkých prostor jako jsou bazény a místnosti s vyšší vlhkostí.

 2.     POVRCHOVÁ IMPREGNACE

Povrchová impregnace je obvykle založená na bázi vody a nabízí alternativní typ ochrany povrchu přírodního kamene. Podle okolností ji lze použít samostatně nebo společně s hloubkovou impregnací. Je praktické impregnovat přírodní kámen buď hloubkovou nebo povrchovou impregnací, nebo někdy obojím. Existuje celá řada faktorů, kterými se vaše volba bude řídit. Jsou to:

  1. Požadovaný typ povrchového dokončení.
  2. Situace, v níž budou dlaždice používány.
  3. Úroveň a typ provozu, kterým bude povrch zatížen.
  4. Interní nebo externí použití.


Výběr povrchové úpravy

Existují tři základní typy povrchové úpravy:

  1. Mat
  2. Mat se zvýrazněním barvy a struktury
  3. Lesk/satén

Matu nebo matu se zvýrazněnou barevností je dosaženo použitím hloubkové impregnace, která zachová nebo zvýrazní přirozený vzhled povrchu. Pokud chcete povrchovou úpravu, která je leštěná nebo lesklá, použijte lesklou nebo saténovou impregnaci.

Vezměte v úvahu místo, kde budete přírodní kámen instalovat.

Místo použití kamenných obkladů je faktorem, který může ovlivnit výběr impregnace. Hloubkovou impregnaci lze použít v interiéru i exteriéru, je ideální pro použití v místnostech s vyšší vlhkostí a kolem bazénů. Hloubková impregnace může nabídnout ochranu navíc a je užitečná ve vysoce frekventovaných oblastech.

Pokud si nejste jisti, pomůžeme vám.

Rozhodování o vhodném typu impregnace není snadné. Proto se na nás neváhejte obrátit, volejte na 00420 773450793 a my vám rádi pomůžeme.

Správné použití přípravků

Před nanesením hloubkové impregnace je velmi důležité zkontrolovat, zda je kámen zcela suchý a čistý. Pokud je to potřeba, použijte LTP Grimex čistič kamene, který povrch odmastí a důkladně vyčistí. Počet nátěrů závisí na pórovitosti kamene, může být zapotřebí nanést druhou nebo i třetí vrstvu impregnace. Po impregnaci bude dlaždice odolávat veškerým skvrnám – pokud budou skvrny očištěny během přiměřené doby, na povrchu kamene po nich nezůstane ani stopa.

Běžné chyby

Je však důležité mít na paměti, že díky své povaze hloubková impregnace neochrání povrch přírodního kamene před kyselinou, která může povrch rozleptat. Rozlité červené víno může být dobrým příkladem. Přestože hloubková impregnace poskytuje okamžitou kontaktní ochranu, v případě, kdy je rozlitá kapalina ponechána na místě, může kyselina obsažená ve víně poleptat povrch kamene. S ohledem na tuto skutečnost může být někdy nutné použít sekundární impregnaci, která ochrání povrch dlaždice; ta však změní vzhled kamene, protože kameni dodá lesklou nebo saténovou povrchovou úpravu.

Údržba je také důležitá

Po impregnaci používejte na kamenné povrchy, vždy neutrální čisticí prostředek. Nevhodný čisticí prostředek poškodí impregnaci a vrátí kámen do porézního stavu. Konečně, žádná impregnace nevydrží věčně. Pokud byla podlaha impregnována a udržována správně, měla by zůstat chráněná po mnoho let. 

Doporučené produkty

MOŽNOST 1: MAT

Přípravek LTP Mattstone je hloubkové impregnace, které zajišťují přirozený matný povrch s počátečním ztmavnutím povrchu kamene, ale s minimální změnou charakteru kamene. Tuto impregnace lze použít venku a ve vlhkých prostorách a musí být pravidelně udržovány pomocí přípravků LTP Waxwash.

MOŽNOST 2: VYLEPŠENÁ BARVA A STRUKTURA KAMENE

Přípravek LTP Colour Intensifier - zvýrazňpovač barvyje také hloubkovou impregnací, ale kromě toho také zvýrazní přírodní tóny a barvy kamene, které ve většině případů způsobí lepší barevnost povrchové úpravy. Přípravek LTP Colour Intensifier lze použít venku a ve vlhkých prostorách, je zvláště vhodný do sprchových koutů, a musí být pravidelně udržován pomocí přípravku LTP Waxwash. Přípravek LTP Colour Intensifier & Stainblock je hloubkovou impregnací a neposkytuje povrchovou úpravu.

MOŽNOST 3: LESK A SATÉN

Pokud chcete povrchovou úpravu, která je leštěná nebo lesklá, použijte přípravek LTP Ironwax Gloss, nebo LTP Ironwax Satin. Přípravek LTP Ironwax Gloss propůjčí povrchu kamene vyšší lesk než LTP Ironwax Satin, který, jak již název napovídá, je více saténový.  Tyto impregnace jsou odolné, založené na vodní bázi a jsou určeny pouze pro použití v interiéru. Nesmí být používány ve vlhkých prostorech. I zde platí, že nesprávný produkt pro údržbu může impregnaci poškodit, proto použijte přípravek LTP Floorshine, tento produkt nejen čistí podlahu, ale také zvyšuje ochranu impregnace.