HELPLINE: +420 773 450 793

Nátěr půdovek a cihlových dlažeb, terakoty

vytvořeno: 12.1.2024, před 6 měsíci v rubrice Blog Návod, jaké prostředky použít k efektivnímu ošetření půdovek


JAK SPRÁVNĚ OŠETŘIT CIHLOVOU DLAŽBU - TERAKOTU


Popularita přírodních podlahových materiálů – a touha „vnést je do interiéru“ – neklesá. Spolu s travertinem a dřevem je také opět zájem o cihlovou dlažbu – terakotu, a to nejen v tradičním prostředí chalup a roubenek. Její rustikální vzhled vnáší skutečné teplo do všech stylů interiéru a zemité tóny, se jeví jako hlavní trend tohoto roku.

Terakota je velmi zdravý, přírodní materiál. Je to v podstatě hlína, která se suší na slunci nebo vypaluje v peci a název doslova znamená ‚vypálená hlína‘. Spolu s nádhernou zemitou oranžovou barvou poskytuje terakota robustní povrch, který je všestranný a snadno se udržuje. Jako mnoho přírodních materiálů je však porézní a potřebuje správné ošetření. Terakotovou dlažbu lze ošetřit dvěma způsoby – buď aplikací syntetické impregnace nebo tradičnější metodou s použitím vařeného lněného oleje a kombinací vosků.


Dva způsoby impregnace cihlové dlažby – terakoty: 

Syntetické impregnace

Syntetické nebo akrylové impregnace jsou z hlediska aplikace jednodušší možností. Obecně se rychleji nanášejí a vytvářejí ochranu povrchu téměř bez lesku. Možnosti výrobce LTP zahrnují Color Intensifier & Stain Block – impregnace nevytvářející film, který vyplní póry dlaždice. Tato úprava může být použita samostatně, pro přirozený povrch, ale doporučujeme následnou aplikaci akrylového vosku LTP Ironwax Satin, aby se dlažba snadněji vytírala a udržovala čistá. LTP Ironwax je filmotvorný tmel, který vytváří samoleštící povrchovou vrstvu; nanáší se houbou nebo štětcem na poréznější dlaždice nebo hadříkem na leštěné dlaždice a není nutné žádné leštění. Obecně postačují tři vrstvy – s hodinou mezi jednotlivými aplikacemi –, ale vyšší lesk lze vytvořit dalšími vrstvami, maximálně však šesti.
LTP Color Intensifier se také nanáší houbou, hadříkem nebo štětcem a mezi jednotlivými nátěry se nechá 60 minut. Pro výrazný barevný tón a pro více savý materiál lze další nátěry nanášet po 60 minutách. Všechny cihlové dlažby - terakoty mají různou úroveň poréznosti, takže neexistuje žádné konkrétní doporučení ohledně počtu vrstev. Nejlepší rada je aplikovat impregnaci podle návodu, dokud není dlaždice zcela nasycená, tj. 30 minut po aplikaci je na povrchu dlaždice stále viditelná rovnoměrná vrstva impregnace. Dlažba by se měla nechat vyschnout a poté jemně vyleštit, aby se odstranil přebytek, pokud nějaký zůstal.

Před aplikací jakékoli úpravy by měly být dlaždice vždy důkladně očištěny, aby se odstranily všechny nečistoty a zbytky spárovací hmoty. Pro průběžné čištění a následnou péči používejte LTP Floorshine, který při čištění posiluje ochranu.


 Tradiční metoda

Ačkoli tradiční způsob ošetření trvá déle, získáte tímto opravdový charakter terakoty. Tradiční ošetření dodává terakotě dlouhodobou mechanickou pevnost tím, že účinně vyplňuje póry. Toto video na YouTube ukazuje instalaci a úpravu ručně vyráběné terakoty. 

https://www.youtube.com/watch?v=IL1E4787aMM&t=14s

Během první fáze ošetření – a po důkladném očištění – se LTP Lněný olej nanáší štětcem až do nasycení dlaždic. Mezi jednotlivými nátěry byste měli nechat alespoň 12 hodin, abyste zajistili důkladné vyzrání oleje. Většina terakoty potřebuje 1-2 vrstvy, aby dosáhla nasycení, ale některé dlaždice, zejména ručně vyráběná terakota, mohou vyžadovat 4-5 vrstev. Dlaždice by se pak měly nechat vyschnout alespoň 24 hodin.

Během druhé fáze ošetření se aplikuje vosk. Ten poskytuje odolnou ochrannou vrstvu proti vodě, prachu a nečistotám a také extra lesk. LTP ošetření zahrnuje LTP Clear Wax – přirozený, čirý povrch – a středně hnědý  LTP Antique Wax, který prohlubuje barevný tón a v mnoha případech okamžitě zestařuje vzhled terakoty. Obě ošetření mají jemnou pastovou konzistenci. Nanášejí se hadříkem a povrch se následně leští. Tradiční metodu ošetření lze také použít k obnově starších podlah, jakmile jsou dlaždice důkladně očištěny a odstraněn veškerý stávající tmel. Jako finální nátěr se aplikuje akrylový vosk LTP Ironwax Satin, aby se dlažba snadněji vytírala a udržovala čistá.
Pro průběžné čištění a následnou péči používejte LTP Floorshine, který při čištění posiluje ochranu.


Technická podpora: 

Pro další rady ohledně údržby a ochrany podlah kontaktujte prosím pana Hasmandu, tel. 773 450 793, email hasmada@interierstone.cz