HELPLINE: +420 773 450 793

Jarní čištění venkovní dlažby

vytvořeno: 1.3.2021, před 3 roky v rubrice Blog Efektivní čištění a impregnace kamenné dlažby, dlažby z betonu nebo zámkové dlažby

Po týdnech vlhkého, mrazivého počasí - a pro mnohé po slušné sněhové nadílce - vypadají naše terasy a dlažby kolem bazénů nevesele. A i když máme před sebou stále ještě chladné počasí, je nyní ten pravý čas na to, připravit Vaši venkovní dlažbu na jaro. Níže se zaměříme na nejdůležitější kroky a doporučíme vhodné prostředky a způsoby čištění a ochrany dlažby - a řešení konkrétních problémů:

Důkladné zametání

Nejprve odstěhujte z terasy nábytek a květináče a povrch důkladně očistěte, abyste odstranili zbytky listů, špíny a nečistot. Věnujte pozornost špatně dostupným místum a spárám.

Hlubokové čištění

K řádnému odstranění skvrn a zažraných nečistot u všeh druhů přírodního a umělého kamene (včetně porcelánu) doporučujeme důkladné čištění pomocí prostředku LTP Grimex. Tlakovým mytím, což se může zdát jako mnohem rychlejší a snadnější volba, vymyjeme pouze nečistoty z povrchu. Venkovní dlažba - zejména z vápence a pískovce - je porézní a speciální prostředek LTP Grimex bude reagovat s hluboce zažranou špínou a organickými zbytky a vymyje je z porézního kamene. 

Jak použít LTP Grimex

Chcete-li odstranit mírné skvrny, zřeďte jednu část Grimexu 10 díly teplé vody. Povrch důkladně omyjte kartáčem nebo koštětem a opláchněte čistou vodou.
Pro silnější znečištění zřeďte jednu část Grimexu 3 díly teplé vody. Aplikujte na povrch pomocí kartáče a drhněte, poté nechte působit 5-10 minut, přidejte další roztok, aby byl povrch stále vlhký. Poté můžete spláchnout pomocí tlakové myčky nebo jinak opláchnout čistou vodou.


Odstranění černých skvrn a kluzké části

Pokud je vaše terasa náchylná k černým skvrnám, lišejníkům, mechům a řasám, máme pro Vás řešení. Prostředek LTP Blackspot & Algae Remover rozloží mikrospory a „hyfy“ černé skvrny dříve, než se kolonizují uvnitř kamene. LTP Blackspot je bez kyselin, takže je bezpečné ho použít na všechny typy dlažeb, dokonce i na kameny citlivé na kyseliny. Obsahuje však bělicí prostředek k odstranění skvrn, proto vždy nejprve proveďte test na nenápadném místě. 

Jak aplikovat LTP Blackspot & Algae Remover

Naneste neředěný Blackspot na čistou dlažbu pomocí plastové konve nebo zahradním rozprašovačem.
Nechejte 2-4 hodiny působit; produkt začne šumět, jakmile začne fungovat.
Důkladně opláchněte čistou vodou, můžete použít tlakovou myčku.

Dospárování dlažby

Jakmile dlažbu vyčistíte a necháte důkladně vyschnout (min. 24 hodin), je ideální čas doplnit chybějící spárovací hmotu či cementovou spárovací směs. Jako novinku můžete použít epoxidovou vmetací spárovací hmotu ProJoint Max

Impregnace dlažby

Pokud vaše dlažba nebyla dříve impregnována, zvažte aplikaci ochranné vrstvy impregnace. Doporučujeme LTP External Stone Sealer pro přírodní kámen a naši novou bariérovou úpravu, LTP Porcelain Tile Protector pro matné porcelánové dlaždice. Obě impregnace nevytvářejí film a pomáhají zabránit absorpci vlhkosti a organických částic, snižují zabarvení a šíření řas, plísní a vzinku černých skvrn.

LTP External Stone Sealer je impregnační prostředek na vodní bázi, který se nanáší pomocí pěnového válečku nebo malířského štětce, jak je znázorněno ve Video Aid. Může být aplikován i na vlhkou dlažbu. Ochrání dlaždice před skvrnami, povětrnostními vlivy, vlhkostí a výkvětem řas. Je také odolný proti UV záření a nežloutne. LTP Porcelain Tile Protector vytváří bariéru proti organickým látkám a usnadňuje průběžnou údržbu. U nově položených dlaždic také chrání před znečištěním a pomáhá prodloužit pracovní dobu spárovacích hmot.